همانطور که می دانید هر چیزی در اینترنت قابل اعتماد نیست، از این رو اعتبارسنجی سایتها اهمیت پیدا می‌ کند. از رایج ترین سوالاتی که پرسیده می شود آیا فلان سایت امن است؟ می‌توان از آن خرید کرد؟ و …  . در ادامه با آوایک همراه باشد تا به طور کامل اعتبار سایت ها را بررسی کنیم و نمادهای اعتماد را بشناسیم.

چگونه بفهمیم که یک فروشگاه اینترنتی معتبر است؟

اگر شما قصد دارید که به صورت اینترنتی خرید کنید در ابتدا باید حتما از معتبر بودن سایت مطمئن شوید چون در فرایند خرید شما هزینه می پردازید و جدا از آن اطلاعات مهم مانند آدرس شماره تلفن و … را در فیلد مشخصات وارد می کنید. برای اطمینان از اعتبار سایت کافیست معیارهای زیر را در نظر بگیرید :

وجود صفحه تماس با ما

یکی از معیارهای ارزیابی میزان اعتبار یک سایت وجود صفحه تماس با ما و یا درج اطلاعات تماس، آدرس فروشگاه، شماره تلفن ثابت و همراه می باشد که برای برقراری ارتباط با مشاوران یا صاحبان فروشگاه درست شده‌اند.

نمادهای اعتماد الکترونیکی

از مهمترین عناصر در ارزیابی اعتبار فروشگاه نماد الکترونیک است. این نماد فقط به فروشگاه های اینترنتی حقیقی و حقوقی اعطا می‌ شود که توسط سیستم‌ های دولتی مانند مرکز توسعه تجارت الکترونیک کسب و کار آنها تعیین شده باشد. فروشگاه هایی که دارای نماد اعتماد الکترونیکی هستند لوگو را در صفحه اصلی سایت قرار می‌ دهند تا بتوانید آدرس آن را بررسی کنید. اما با این حال ایجاد نماد جعلی با برنامه های ویرایش و درج آن ها در صفحات سایت کار چندان سختی نیست.

جهت شناسایی سایت های معتبر بهتر است که صحت نماد الکترونیکی آن را با یک کلیک بررسی کنید. با این کار اگر لوگو جعلی نباشد شما را به وب سایت شرکتی که آن را صادر کرده است هدایت می‌ کند و اطلاعات بیشتری را در اختیارتان قرار می دهد. نماد های جدید تصاویری هستند که هیچ یک از جزئیات را ارائه نمی دهند و با کلیک روی آنها به صفحه دیگری هدایت نخواهید شد. همچنین باید نماد google را بررسی کنید و ببینید آیا واقعاً این گواهینامه وجود دارد یا خیر.

نماد اعتماد الکترونیک

روش دیگری که می توانید با استفاده از آن نماد الکترونیکی یک فروشگاه اینترنتی را بررسی کنید، سایت https://enamad.ir بوده که باید بر روی استعلام  کلیک کنید پس از کلیک صفحه باز می‌ شود و از شما درخواست آدرس دامنه سایت را می‌ کند. کافیست آدرس دامنه سایت مورد نظرتان را در آن وارد کنید تا پس از جستجوی اطلاعات مربوط به صاحب امتیاز آن سایت را برای شما مشخص کند.

بررسی نام صاحب سایت

تایید این سری اطلاعات بسیار راحت است. هر وبسایت باید به نام شخص حقیقی یا حقوقی به ثبت رسیده باشد. شرکت‌ هایی مانند whois lookup این امکان را به شما می دهد که بتوانید مالک یک سایت را پیدا کنید.

داشتن رتبه بالا در الکسا

یکی از عناصر ارزیابی اعتبار یک فروشگاه اینترنتی داشتن رتبه بالا در سایت الکسا می باشد. الکسا یکی از معروف ترین وب سایت های اینترنتی در تمام جهان است که سایت‌ ها را بر اساس میزان بازدید کننده ارزیابی خواهد کرد. در سایت الکسا هر چقدر میزان بازدیدهای یک سایت بیشتر باشد رتبه الکسا آن بیشتر است. منظور از رتبه بالا، عدد بالا نیست بلکه هرچه رتبه الکسا بیشتر باشد عدد الکسا آن کمتر خواهد بود.

در ایران بالاترین رتبه الکسا را موتور جستجوی گوگل دارد که پس از آن سایت آپارات رتبه دوم را داشته و پس از آن هم فروشگاه اینترنتی دیجی کالا رتبه سوم را از آن خود کرده است. جهت بررسی رتبه الکسا یک سایت می توانید افزونه  Alexa  در مرورگر Alexa chrome extension خود استفاده نمایید و آدرس دامنه سایت را در قسمت siteinfo  الکسا وارد نمایید.

بررسی الکسا سایت

 

قدمت سایت

سایت هایی که کلاهبرداری می‌ کنند و جعلی هستند معمولاً بیشتر از شش ماه دوام نمی آورند. چون مشتریان و مالباختگان از آنها شکایت می‌ کنند و پلیس فتا آن ها را از دسترس خارج می‌ کند.
یکی از راه های تشخیص قدمت سایت، web.archive.org است. از طریق این سایت با وارد کردن نام دامنه سایت مد نظر تمام تغییراتی که از ابتدا روی آن به وجود آمده است را نشان می دهد. با این روش می توانید عمر یک وب سایت را مشاهده کنید و غیر از این روش نیز با توجه به مطالب موجود در سایت تاریخ انتشار آنها را مشاهده و تا حدی قدمت سایت را حدس بزنید.

داشتن گواهینامه ssl  بعد از دسترسی از طریق https  به سایت

فروشگاه های اینترنتی معتبر که به اهمیت اطلاعات خود و مشتریان شان اهمیت می دهند حتماً از گواهی ssl برای ایجاد یک ارتباط امن بین کاربر و سایت استفاده خواهند کرد تا امنیت اطلاعات و ارتباط کاربر با سایت محفوظ بماند.

پروتکل امن سایت

بررسی درگاه بانکی

فروشگاه های آنلاین جهت خرید اینترنتی از درگاه های متصل به بانک های طرف قرارداد استفاده می‌ کنند. سپس در نظر داشته باشید که هرگز به فروشگاهی که برای انتقال مبلغ خرید از شماره کارت شخصی استفاده می کنند اعتماد نکنید. درگاه های بانکی با استفاده از پروتکل امن ssl ارتباط شما را با بانک مورد نظر برقرار خواهند کرد. اگر به نوار آدرس وب سایت بانک که از طریق فروشگاه به هم متصل شده دقت کنید در ابتدای آن باید عبارت https  را مشاهده کنید. اگر صفحه بانک موردنظر عبارت  http است هرگز از آن استفاده نکنید و اطلاعات حساب بانکی تان را وارد ننمایید.

درگاه پرداخت

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد الکترونیکی به سه حالت موقت، تک ستاره و دو ستاره تقسیم می‌ شود که هر یک خصوصیت مختص به خود را دارد. گرفتن گواهینامه مستلزم انطباق آنها با فروشگاه سایت است. هنگامی که متقاضیان جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی درخواست می دهند در ابتدا درخواست آنها مورد بررسی قرار می گیرد. سپس از طریق اطلاعات، نماد موقت به آنها اهدا و در صورت انطباق بیشتر موارد نماد تک ستاره و پس از آن دو ستاره به فروشگاه اینترنتی اهدا خواهد شد. نماد اعتماد الکترونیکی یک سال اعتبار دارد و هر سه ماه مجددا باید اطلاعات فیزیکی تایید و بررسی شوند.

معیارهای ارزیابی فیزیکی نماد اعتماد

  • جهت اطلاعات و خدمات بازرسی آنها
  • تعهد مالک کسب و کار جهت پذیرش روند برگرداندن کالا
  • دریافت اطلاعات کامل مالک کسب و کار مانند اطلاعات هویتی همراه با آدرس محل سکونت

نشان ملی ثبت رسانه های دیجیتال

با افزودن این نماد، سایت تحت نظارت رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار خواهد گرفت و جهت احراز هویت مالک سایت، موجب اعتماد کاربران به سایت خواهد شد. در صورت وجود هرگونه محتوای مغایر با قوانین قبل از فیلتر کردن سایت هشدار می دهند تا محتوا اصلاح شود. فیلتر بدون اطلاع انجام نمی گیرد. این نشان تنها به سایت هایی که هویت حقوقی آن ها تایید شده باشد و دارای مجوز باشد اعطا می گردد.

اتحادیه کشوری کسب و کار مجازی

اتحادیه کشوری کسب و کار مجازی تنها مرجع صدور مجوز برای استارتاپ ها می باشد و این اتحادیه به صورت کشوری در حال فعالیت است. در صورت دریافت مجوز این اتحادیه می توان در سراسر کشور یه فعالیت پرداخت.داشتن مجوز کسب و کار از اتحادیه باعث قانونمند کردن قراردادهای فی مابین استارتاپ و مشتریان آن ها خواهد شد و این به اعتبار و شخصیت سایت خواهد افزود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.