12 مهر ماه 1400 سرانجام اندروید 12 رونمایی شد و از راه رسید. این نسخه از اندروید به صورت رسمی معرفی شد. گوگل هرسال نسخه های ناتمام و آزمایشی را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان انتشار می دهد که بتوانند قبل از انتشار نهایی تغییراتی را در سطح سیستم برای بازخورد نهایی ارائه دهند. این نسخه از اندروید با قابلیت های جدید کاربران را غافلگیر می کند. در این مقاله از آوایک قصد داریم تغییرات و ویژگی های جذاب اندروید 12 را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا با این رابط کاربری جدید بیشتر آشنا شوید.

اندروید 12

گوگل نسخه جدیدی از متریال دیزاین را برای این رابط کاربری جدید تحت عنوان Material you ثبت کرده است که تجدید نظر در مورد رابط کاربری کل سیستم عامل است. این رابط کاربری در اولین روز کنفرانس I/0 2021 معرفی شد. طبق گفته معاون مدیریت گوگل محصول اندروید، بزرگترین تغییر طراحی در تاریخ اندروید انجام گرفته است. زیرا همه عناصر رابط کاربری بزرگ تر و روشن تر هستند و لبه‌ها گر تر می شود. باید بدانیم که گوگل برای هر ورژنی از اندروید که منتشر می کند نامی در نظر می‌گیرد و برای اندروید ۶ مارشمالو و اسم اندروید ۸ اورئو گذاشت. اندروید ۱۲ را هم یخ در بهشت معرفی کرده است. اندروید ۱۲ از قابلیت ها و ویژگی های جذاب و کاربردی برخوردار است که آن را از دیگر ورژن ها متفاوت ساخته است.

عملکرد اندروید 12

تغییرات اندروید

امکان استفاده از گوشی با یک دست

این قابلیت ممکن است برای هر شخصی به کار آید. به شما این امکان را می‌ دهد که بخش فعال نمایشگر را کوچک تر و از این رو راحت تر به آن دسترسی پیدا کنید. البته این قابلیت از لحاظ ارگونومی نیز بسیار بهتر است. این رابط کاربری جدید قسمت تنظیمات و نوار جستجو را به قسمت پایین نمایشگر نزدیک کرده است که کار کردن با گوشی با یک دست را راحت تر کند.

تغییر در اعلان ها

اعلان های این رابط کاربری ظاهری جذاب تر و جدیدتر دارند. در واقع اعلانها همان فضا را اشغال می کند اما فونت آنها افزایش یافته است. گوگل یک آیکون snooz یا به تاخیر انداختن را هم برای آن ها در نظر گرفته است که با انتخاب خود هر 15 دقیقه، نیم ساعت یا یک ساعت اعلان ها بار دیگر تکرار خواهند شد. در حالت کلی در پس زمینه اعلان ها و تنظیمات سریع نیز تغییراتی داشته است. اندروید ۱۱ برای قسمت تغییرات سریع و پس زمینه اعلان ها رنگ سفید را به کار برده بود در حالیکه اندروید ۱۲ رنگ های دیگر را انتخاب کرده و مقداری رنگ آبی را در آن قسمت ها به کار برده است. طبق اظهارات گوگل نیز باز کردن برنامه ها از طریق اعلان در این رابط کاربری سریع تر صورت می گیرد و نیازی به استفاده از ترامپولین جهت انجام کارهای خود نیست.

تنظیمات

یکی از تغییرات بعدی اندروید ۱۲، کشیده شدن نوار جستجو تا انتهای سمت راست صفحه و کوچکتر شدن آن می باشد. در مقابل تصویر پروفایل کاربری در کنار نوار جستجو کمی بزرگتر شده است. امنیت و کارهای ضروری به قسمت تنظیمات افزوده شده است که از طریق آن ها می توانید به اطلاعات مختلف مخاطبات و جزئیات پزشکی آن ها دسترسی پیدا کنید.

اعلان های دیگری مانند ردیابی تصادف خودروها، هشدار ضروری وای-فای، هشدار بحران و عملیات sos نیز در آن وجود دارد. با استفاده از عملیات sos می توانید با پنج بار فشار دادن دکمه پاور، عمل خاصی برایتان انجام شود .تنظیمات پیش فرض این ویژگی این امکان را فراهم می سازد که در صورت فعال شدن بتوانید ۹۱۱ را بگیرید. این شماره به راحتی نیز قابل تغییر است. برای شماره گیری در این حالت گوشی تان از حالت قفل باید خارج شده باشد.

تغییرات مختلف اندروید 12

ویرایشگر اسکرین شات

اگر از حالت اسکرین شات در گوشی تا به حال استفاده کرده باشید متوجه خواهید شد که می توانید در همان لحظه عکس را ویرایش کنید. در اندروید 11 می‌ توانستید تصویر را برش دهید و یا با قلم مو آن را بنویسید یا علامتگذاری کنید. اندروید 12 قابلیت افزودن ایموجی را اضافه کرده است. می توانید متن و استیکر را هم به ویرایشگر اسکرین شات اضافه کنید. این قابلیت ممکن است در نظر اول چندان مهم نباشد اما برای بعضی کاربران خیلی کمک کننده است.

قابلیت اشتراک گذاری آسان وای فای

اندروید 11 این امکان را فراهم ساخته بود که جهت به اشتراک گذاشتن اینترنت گوشی با دیگران کافی بود گزینه QR Code را در قسمت hospot فعال کنید. سپس کاربران از طریق اسکن کردن QR Code می‌توانستند به اینترنت گوشی تان دسترسی پیدا کنند. اما در اندروید 12 عنوان Nearby به این قسمت افزوده شده است و می توانید با فعال کردن آین گزینه، تمام دستگاه های نزدیک خود را شناسایی کنید و به هر کدام امکان دسترسی داشتید و متصل شوید. این قابلیت این امکان را به وجود می‌ آورد که جهت اسکن کردن کد، گوشی تان را به کسی ندهید.

چه گوشی هایی می توانند از اندروید ۱۲ استفاده کنند؟

با توجه به اینکه اندروید به شرکت گوگل تعلق دارد پس مسلم است که اندروید 12 در سریعترین زمان، در خود گوشی های گوگل عرضه شود. از طرف دیگر گوگل، اندروید خام را برای گوشی هایش در نظر گرفته است که بهترین و روان ترین نوع نسخه اندروید است. دیگر گوشی ها از رابط کاربری استفاده می‌ کنند و حق استفاده از اندروید خام را ندارند.

Pixel 6
Pixel 6 Pro
Pixel 5A
Pixel 5
Pixel 4
Pixel 4 XL
Pixel 4a 5G
Pixel 4a
Pixel 3
Pixel 3a XL
Pixel 3a

تغییرات پیش زمینه اندروید 12

گوشی های سامسونگ که از این نسخه از اندروید پشتیبانی می کنند شامل:

Galaxy F62
Galaxy F02s
Galaxy M42 5G
Galaxy S21 Ultra 5G
Galaxy S21+ 5G
Galaxy S21 5G
Galaxy F12
Galaxy A02
Galaxy M02s
Galaxy A12
Galaxy M12
Galaxy A02s
Galaxy M21s
Galaxy M21
Galaxy M02
Galaxy M31 Prime

و …

 

لیست گوشی های شیائومی که از اندروید 12 پشتیبانی می کنند:

Mi 10
Mi 10S
Mi 10 Pro
Mi 10 Ultra
Mi 10 Lite
Mi 10T Pro / Mi 10T / Redmi K30S
Mi 10T Lite / Mi 10i 5G / Note 9 Pro 5G
Mi 10 Lite Zoom
Mi 11
Mi 11 Pro / Ultra
Mi 11 Lite
Mi 11 Lite 5G
Mi Note 10 Pro / Mi CC9 Pro / Mi Note 10
Mi Note 10 Lite

و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.