اگر قصد خرید گوشی را دارید و یا به محصولات اپل علاقمندید ممکن است با اصطلاح اکتیو و نات اکتیو مواجه شده باشید. اکتیو بودن گوشی های آیفون به دغدغه بسیاری از افراد تبدیل شده است که در این مقاله از آوایک قصد داریم این دو عبارت را تعریف کنیم و تفاوت آنها بیشتر آشنا شویم.

گوشی اکتیو به چه معناست؟

همان طور که می دانید عبارت اکتیو یعنی فعال و به گوشی خارج شده از جعبه و روشن شدن و انجام گرفتن مراحل فعالسازی بر روی آن ها گفته می شود. یعنی در کل دستگاه پلمپ نباشد. اکتیو به سادگی به این معناست که عملکرد گوشی فعال شده است. در مقابل، نات اکتیو هم به دستگاهی گفته می‌ شود که هنوز فعال نشده باشد.

نات اکتیو به چه معناست؟

گوشی های قرار داده شده در سایت اصلی اپل، نات اکتیو هستند و به دستگاه‌های اطلاق می‌شود که فعال نشده باشند و به صورت پلمپ در اختیارتان قرار می‌ گیرند. نات اکتیو به این معنا نیست که فاقد کد فعال سازی رجیستری باشد و اصلا هیچ نگرانی بابت آن نداشته باشید.

تشخیص آیفون اکتیو از نات اکتیو

جهت تشخیص اینکه آیا گوشی تان قبلاً توسط شخصی فعال شده است یا نه باید به سایت checkcoverge.apple.com مراجعه نمایید و در قسمت Enter your serial number سریال گوشی تان را وارد کنید. اگر گوشی تان قبلاً فعال شده باشد عبارت please activate your iphone نمایش داده می‌ شود. اما اگر گوشی اکتیو باشد به جای عبارت ذکر شده با تصویری که اطلاعات پشتیبانی گوشی به تاریخ گارانتی آن را نشان می دهد روبرو خواهید شد.

گوشی اپل اکنیو و نات اکتیو

گارانتی اپل به دلیل عدم وجود نمایندگی رسمی در ایران تاثیری در پاسخگویی به نیازهای تان نخواهد داشت و برای این بحث باید به زمان گارانتی شرکتی محصول دقت کنید، زیرا در صورت بروز خرابی و مشکلات جهت تعمیر و تعویض قطعات باید به این گارانتی مراجعه کنید. هنگام خرید محصولی از کمپانی اپل به محض روشن کردن دستگاه، شرکت آن را به عنوان اکتیو یا فعال شناسایی کرده و دسته بندی می‌ کند. برای این شرکت زمان فعال سازی دستگاه اهمیت دارد نه میزان استفاده از آن. به همین دلیل اکتیو بودن گوشی های همراه به معنی استفاده طولانی مدت از آن نیست. حتی با یک بار خاموش و روشن شدن دستگاه، گوشی به اکتیو تبدیل می شود.

اهمیت گوشی اکتیو و نات اکتیو در ایران

اکثر گوشی های وارد شده به بازار ایران حتماً یک بار در کشور سفارش دهنده اکتیو شده‌اند. دومین دلیل مهم اکتیو بودن گوشی‌ ها قیمت آنهاست. به دلیل پرداخت هزینه های زیاد برای خرید آیفون مطمئنا می‌ خواهید خودتان برای اولین بار آن را اکتیو کنید. دلیل دوم به راحتی تشخیص دادن اکتیو و نات اکتیو بودن گوشی است. می توانید به صورت دقیق ببینید که گوشی در چه تاریخی اکتیو شده و همین موضوع موجب شده است که بین این دو نوع گوشی ۳ تا ۵ میلیون اختلاف قیمت وجود داشته باشد. اما شایان ذکر است حساسیت زیادی روی برندهایی مانند شیائومی و سامسونگ وجود ندارد چون آنقدر گران قیمت نیستند و با این وجود ۹۵ درصد گوشی به شکل اکتیو شده وارد ایران می‌ شوند.

دلایل اکتیو بودن گوشی

1-تست باتری

بعضی از گوشی ها نیز توسط خود شرکت سازنده روشن می شوند. تا از سلامت باتری و دیگر قسمت های سخت افزاری گوشی اطمینان کامل حاصل کنند.

2-قانون صادرات

بعضی کشورها جهت جلوگیری از ورود مواد مخدر و بحث سیاسی و امنیتی و … کمپانی ها را مجبور به باز کردن حداقل ۵۰ درصد محصولات خود می‌ کنند و در سیستم واردات کشور ثبت خواهند کرد. ایران هم حساسیت زیادی برای ورود کالا به داخل کشور دارد. از این رو شرکت های وارد کننده باید ابتدا گوشی را روشن کنند و سپس ثبت شوند. به این ترتیب اجازه ورود رسمی و شرکتی به آنها داده خواهد شد. برای جلب رضایت مشتریان شرکت های وارد کننده مجبورند گوشی ها را با گارانتی ۱۸ ماه به فروش برسانند.

3-ریپک

ریپک به معنی باز شدن گوشی و تعویض لوازم جانبی درون جعبه است. این موضوع در سری های قبلی آیفون وجود داشت اما در سری های جدید کمتر دیده شد.

4-قانون شرکت های تجاری

بعضی از شرکت های تجاری نیز جهت مشخص کردن وضعیت موبایل های آیفون از زبان قرار گرفتن در چرخه تولید تا رسیدن به دست مشتری گوشی را روشن می‌ کنند و فعال سازی آن را به طور کامل انجام می دهند. خودشان برچسب ضمانت معتبر را می‌ زنند تا اگر گوشی به هر دلیلی قبل از رسیدن به دست خریدار مورد استفاده مجدد قرار بگیرد اطلاع یابند.

 

انواع گوشی های اکتیو

گوشی های اکتیو بخریم یا نات اکتیو؟

گوشی های اکتیو از نظر کارایی، نو بودن، دسته بندی و شرکت سازنده تفاوتی با هم ندارند تنها تفاوت آن ها فعال شدن گوشی های اکتیو قبل از ورود به ایران است. تصمیم بر خرید این دو نوع گوشی به خودتان بستگی دارد.

در این قسمت سعی کردیم توضیح مختصر در رابطه با گوشی های اکتیو و نات اکتیو را خدمتتان ارائه دهیم. این دو دستگاه کاملاً یکسان اند و اقلام آن ها به اصول اخلاقی فروشنده بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.